ביקור תקופתי אצל שיננית – כולם צריכים את זה!

רגע, צחצוח שיניים פעמיים ביום זה לא מספיק?

 

זו בוודאי השאלה שאתם שואלים את עצמכם למשמע ההצעה להגיע לטיפול תקופתי של הסרת אבנית אצל שיננית. האם גם היום, בעידן של מברשות שיניים חשמליות, יש להסרת האבנית התקופתית ערך מוסף? התשובה שלנו היא “כן, ודאי!”.

 

ראשית, הסבר קצר על אבנית. האבנית המצטברת על-פני שטח השיניים מורכבת מחיידקים, תוצרי חילוף החומרים שלהם, וממינרלים שונים המופרשים ברוק. מידת הצטברות האבנית שונה בין אדם לאדם, הן בשל קצב שונה של הצטברות חיידקים ויכולת צחצוח טובה יותר, והן בשל הרכב מינרלי שונה של הרוק. יחד עם זאת, ברגע שהאבנית מתחילה להצטבר, לחיידקים חדשים קל יותר להתחבר אליה מאשר לפני השטח החלקים של השן, ולכן ככל שעובר הזמן, תהליך הצטברות האבנית עשוי לתפוס תאוצה. האבנית דוחקת את החניכיים, ולא מאפשרת ניקוי מיטבי. יתר על כן, לעתים קרובות האבנית מצטברת גם במקומות שאנחנו כלל לא חושבים ולא מסוגלים לנקות אותם – למשל, בעומק כיסי החניכיים.

 

אם אינכם סובלים ממחלות חניכיים, מומלץ לשלב ביקור אצל שיננית בכל בדיקה תקופתית אצל רופא השיניים, פעם בחצי שנה. מי שסובל ממחלות חניכיים יופנה לטיפולים אצל שיננית בתדירות גבוהה יותר של פעם ברבעון או אף לעתים תכופות יותר, בהתאם לצורך. בנוסף להסרת האבנית וליטוש פני-שטח השיניים, כדי להקשות על היצמדות הרובד החיידקי, השיננית תסייע לכם לבצע מספר פעולות מניעה נוספות – בין היתר, היא יכולה לאטום חריצים עמוקים בשיניים, והיא אף תשמח להדריך אתכם בבחירת מברשת שיניים מתאימה ועזרים נוספים לניקוי, ובשימוש בהם.

 

בעת הטיפול, תשתמש השיננית במגוון עזרים – כלי יד שמטרתם להחליק את פני-שטח השיניים, כלים אולטרסוניים, מברשות וסילון אבקה לליטוש. במרבית המקרים, אין צורך באלחוש (הרדמה מקומית) לצורך הטיפול, אך לעתים התחושה עשויה להיות מעט לא נעימה ואף מעצבנת. במקרים כאלה, ניתן לבקש מן השיננית למרוח משחה מאלחשת (טופיקל) על החניכיים.

 

הביקור אצל שיננית חשוב במיוחד לאלה מאתנו שעברו טיפולי שיניים וחניכיים נרחבים, כגון כתרים, גשרים ושתלים. נקודת החיבור בין הכתר לשן עשויה להוות מוקד להצטברות מוגברת של רובד חיידקי, וכך גם החניכיים מתחת לגשרים. בשתלים יש להקפיד על היגיינה ביתר שאת, מכיוון שרקמת החניכיים סביב השתל פגיעה הרבה יותר מן החניכיים סביב שיניים טבעיות. חשוב להקפיד על צחצוח יסודי סביב שתלים ועל ביקורים שגרתיים אצל שיננית. במידה שצוואר השתל נחשף (והדבר מתרחש חדשות לבקרים), השיננית תנקה גם אותו בכלים מיוחדים שלא ישרטו אותו, ובכך היא תמנע או לפחות תאט את התקדמות נסיגת החניכיים.

 

לסיכום, חשוב לבקר אצל שיננית באופן סדיר על-מנת לדאוג לכך שהפה יישאר תמיד נקי מאבנית. חשוב לזכור גם שבזכות תאורה טובה ומבט כולל על הפה, השיננית תוכל לראות את האבנית טוב הרבה יותר, ולנקות אותה ממקומות קשים להגעה, עליהם אפילו לא חשבתם.

Translate