חורים בשיניים, עששות ושחזורי שיניים (סתימות)

חור בשן נגרם על ידי עששת. הגורמים העיקריים שיוצרים עששת הם חיידקים ורמה גבוהה של סוכר ועמילנים. מעל 500 סוגים שונים של חיידקים נוכחים בדרך כלל בפיו של האדם. כך, שחיידקים אלו, כאשר הם משולבים במזון וברוק, יוצרים חומר שנדבק לשיניים הנקרא פלאק (אבנית). בכל זמן נתון יש לנו חיידקים בפה כך שהם ניזונים מן המזון שאנו אוכלים, בעיקר מן הסוכרים. כאשר הם מתרבים, הם מפרישים חומצה. חומצה זו פוגעת בין היתר באמייל שנמצא על גבי השן וכך נשחקים מינרלים החשובים להגנה על השן. חלקי השן הפגיעים ביותר לעששת הם האזורים שבהם יכול הפלאק להצטבר בקלות. פלאק נוטה להידבק לסדקים ולחורים בחלק העליון של השיניים, בין השיניים ובסמוך לקו החניכיים. במקום שבו יש פלאק, יש חיידקים וחומצה שבסופו של דבר יגרמו להרס השן או במילים אחרות, עששת.

 

מתי חורים בשיניים הם טיפולי שורש? ומתי אפשר לסיים את הטיפול בשחזור השן או אטימה של השן (סתימה)?

לשן יש 2 כמה שכבות 1 .אמייל שזאת השכבה ראשונה החיצונית של השן ו2. דנטין שזאת השכבה השנייה. בשן אחרי הדנטין מגיע מוח השן  (pulp ) שזאת אפשר להגיד השכבה השלישית שבא נמצא העצב של השן. ברגע שהעששת התחילה, היא רק גדלה עד שמסירים אותה ואז אוטמים. כשהעששת מגיע לשכבה הראשונה של השן בדרך כלל אנו לא מרגישים בזאת עד שאוכלים אוכל מתוק או חמוץ. כשהעששת מגיע לשכבה השנייה של השן הדנטין, בדרך כלל יש רגישות לחום בשן ודרוש טיפול של ההסרת העששת ושחזור השן. שהעששת מגיע לעצב השן, בדרך כלל כבר המצב לא מאפשר טיפול של הסרת עששת ושחזור השן אלה לבצע טיפול שורש. ברגע שהעששת מגיע למוח השן, השן תהיה רגישה מאוד לחום וקור ויכולים להיות כאבים ספונטניים במהלך היום או כאבים שמעירים משינה שעלולים לגרום לדלקת שורשית בשיניים.

מה הטיפול בחורים בשיניים?

יש שני גורמים שכדי לקחת בחשבון בטיפול עששות בשיניים שהם: דה-מינרליזציה ושיקום.

דה-מינרליזציה –  חורים רדודים יכולים להיות הפיכים אם מטפלים בהם בחומר שמכיל פלואוריד או סידן כך שהפלואוריד תורם לעמידות גבוהה יותר של האמייל בפני עששת.

שיקום – כאשר החור גדול מדי, הטיפול יכלול מילוי השן במלית. אם חלק גדול של השן נרקב, יהיה צורך לכסות אותה בכתר. כאשר החור לא כל כך גדול, אפשר לבצע ניקוי של כל העששת והחיידקים בשן ולבצע מילוי אסתטי קומפוזיטי או מילוי מחומר שנקרא אמלגם ( חומר מתכתי) .

האם יש דרך להימנע מחורים ?

בחלק מהמקרים הגנטיקה לא מאפשרת אך אם זאת, ישנם מספר דרכים לביצוע טיפול המונע מהחיידקים להתפשט, לגדול או לא להופיע כלל:

  • הימנעות ממזון מתוק– מומלץ להימנע מצריכה מוגזמת של סוכרים.
  • היגיינת פה לא טובה – אם אינכם מקפידים על צחצוח יסודי באופן קבוע, אתם מאפשרים לחיידקים לרבוץ ולהתרבות לכם בחלל הפה וכך, לגרום לכם לנזקים בשיניים ובחניכיים.
  • צריכת מזון חומצי בתדירות גבוהה – אכילה או שתייה של מזון חומצי יכול להוות מקור לבעיות בשכבת האמייל. פגיעה בשכבה זו יוצרת זיהומים המביאים לחורים בשיניים.
  • מחסור בפלואוריד – השתמשו בפלואוריד! פלואוריד יכול למנוע את התקדמות מחלת העששת. הוא עוזר להגן על השיניים, מונע איבוד מינרלים באמייל ומחליף מינרלים שאבדו בחדשים! בנוסף, פלואוריד מקטין את יכולתם של החיידקים לייצר חומצות. אפשר לבצע טיפול בפלואוריד במרפאת השיניים לאחר ניקוי האבנית.

 

Translate