מהם ציפויים לשיניים ?

על מנת להביא שינויי בשיניים ניתן לבצע מניפולציות כימיות שונות על השיניים עצמן כמו טיפולי הלבנת שיניים או לחלופין, לחפות אותן בחומר מתאים. אותו חיפוי מהווה למעשה ציפוי לשיניים וכך ניתן להגיע לתוצאה הרצויה.

 

מי זקוק לציפוי שיניים? כל מי שלא מרוצה ממראה השיניים שלו, יכול לראות את עצמו בתור מועמד ראוי לעבור את הפרוצדורת הציפויים לשיפור האסתטיקה הדנטלית.

 

מתי מומלץ לעבור טיפול ציפוי שיניים:

  1. כאשר טיפול הלבנת שיניים סטנדרטי אינו יעזור – במצבים בהם הדנטין של השיניים שינה את צבעו.
  1. כאשר הלבנת שיניים שכבר בוצעה, לא הניבה תוצאות מספקות.
  1. במצב בו השן סדוקה או שבורה ורוצים להעלים את הפגם האסתטי במהירות.
  1. לצרכי סגירת רווחים קלים בין השיניים (מצב שקרוי גם “דיאסטמה”)
  1. כאשר שיניים משנות את צורתן לאחר שחיקה ממושכת (תופעה נפוצה אצל חורקי שיניים בשינה).
  1. כאשר מופיעים כתמים בלתי הפיכים על גבי השיניים כגון במצב של פלואורוזיס.
  1. כאשר השיניים אינן ישרות ולא מעוניינים לעבור טיפול יישור שיניים יקר וארוך.

חשוב לציין כי במצבים של דלקת חניכיים חמורה או עששת בשיניים ,במקרה של עקמומיות חמורה של השיניים  – ההמלצה היא לטפל בעניין באופן מקצועי וממוקד לא לבצע ציפוי שיניים מיד.

סוגי ציפויים לשיניים קליניקה איכותית תציע לכם מגוון רחב ביותר של טיפולי ציפוי שיניים, כאשר ההבדלים בין הטיפולים הם בסוגי הציפויים, שיכולים להיות אחד מהבאים:

ציפוי חרסינה לשיניים – רוב ציפויי השיניים הם על בסיס חרסינה. ציפוי חרסינה לשיניים נחשב לפשוט ליישום ומתבצע אמצעות חרסינה רגילה, מודבקות לשיניים לאחר שיוף קל של האמייל ומגינות על השיניים מפני ריקבון ומסתירות הכתמה. יש לציין כי שיטה זו קרויה גם ציפוי שיניים למינייט והיא מתאימה במיוחד להסתרת כתמים, כאשר אין שום בעיה להסיר חלק מחומר השן.

 

ציפוי שיניים לומינרס – שיטה מתקדמת זו מתאימה כאשר מעוניינים להסתיר פגמים אסתטיים חמורים יותר בשיניים כגון שברים, סדקים ועקמומיות. ההבדל משיטת הלמינייט הוא שכאן נעשה שימוש בלוחות חרסינה הרבה יותר דקים  מה שמאפשר  לפסל את מראה השיניים הרצוי ביתר קלות. בשיטה זו גם אין כמעט צורך לשייף השיניים כך שחומר שן חיוני אינו נאבד.

 

 ציפוי שיניים Emax (איימקס) – טכנולוגיה זו דומה מאוד לזו של הלומינרס גם כאן מדובר בשכבה מאוד דקה של חרסינה והיעדר הצורך לשייף את השיניים, כשיש שטוענים שהחרסינה של איימקס חזקה יותר ומסוגלת להחזיק מעמד יותר שנים בפה.

 

ציפוי שיניים קומפוזיט – ציפוי זה עשוי מאותו החומר שממנו מכינים סתימות לבנות. משום שכך, הוא זול יותר, ניתן ליישם אותו יותר במהירות והוא מאפשר לבצע תיקונים ביתר קלות. ניתן לקבל את ציפוי הקומפוזיט בעובי של בין 0.3 ל- 1 מ”מ ובכך לבצע חיפוי בהתאמה אישית מושלמת למצב הפה, הן במקרים של שינוי צבע והן כאשר רוצים להסתיר פגמים אסתטיים אחרים. יחד עם זאת, יש לקחת בחשבון כי ציפוי זה רגיש להכתמה והוא אינו חזק כמו החרסינה.

 

 ציפוי זירקוניה לשיניים – הזירקוניום נחשב לאחד מהחומרים החזקים בטבע, כך שמדובר בסוג ציפוי איכותי ביותר, כזה שעמיד בפני שברים וסדקים ומגן על השיניים בצורה טובה מאוד. הצבע שלו לבן בוהק והוא לא משנה את צבעו לאורך הזמן. יחד עם זאת, מדובר בסוג ציפוי יקר יחסית והוא מחייב שיוף של אמייל השן. הרופא המבצע ימליץ בדרך כלל על ציפוי זירקוניה כאשר בפה ישנם כתרים תואמים מאותו החומר ומעוניינים להשיג את ההתאמה הרצויה בגוון ובצבע.

 

ציפוי שיניים ויניר – זהו סוג ציפוי חדש יחסית והייחודיות שלו היא שהוא עשוי מפורצלן משולבת בסיבי זכוכית. ההרכב הייחודי מקנה לציפוי זה שקיפות מסוימת שמחקה את שקיפות האמייל הטבעית של השן, כך שרופאי שיניים רבים ממליצים על שימוש בסוג ציפוי זה לצרכי ציפוי שן קדמית בעיקר.

 

 מספר האפשרויות הרב יכול לבלבל, אך ניתן להגיד כי ציפוי שן (חרסינה) נחשב לשכיח ביותר.

הרופא המטפל יכול להציע את האופציות הנוספות בהתאם למצב השיניים של המטופל, עובי שכבת האמייל, הצורך האסתטי (הכתמה, שינוי צבע, עקמומיות, שחיקה וכו’) והנראות של השן (שן קדמית לעומת שן אחורית נסתרת יותר).

שיקול נוסף לבחירה בסוג ציפוי מסוים הוא כמובן התקציב, שכן ישנם ציפויים יקרים יותר ופחות (ר’ בהמשך).

 ציפוי שיניים

 

ציפוי שיניים – חרסינה, למינייט, קומפוזיט זירקוניה ונוספים

ציפוי שיניים הוא תהליך במסגרתו מצופות השיניים בדרך כלל בחומר החרסינה (מכונה גם פורצלן, למינייט או למינציה), אשר שהודות לתכונותיו הייחודיות ניתן לבצע הדבקה כימית מוחלטת שלו לשיניים באופן שממש הופך אותו לחלק מהשן. לאחר הציפוי מתבצעת השחזה של השיניים על מנת להסיר מעט מהחומר ולעצב אותן בצורה כמה שיותר אסתטית. כיום נפוצים גם ציפויי שיניים בחומרים נוספים כגון קומפוזיט , זירקוניה ועוד.

 

מתי מתעורר הצורך לצפות את השיניים? האמת היא שכמעט ואין מישהו שלא היה רוצה שיניים לבנות ובוהקות, ממש כמו של הסלבס המופיעים בטלוויזיה. למרבה הצער מרביתנו לא נולדים עם שיניים מושלמות שכאלה, מה גם שלאורך הזמן הן עלולות לסבול מפגמים בשל הופעת כתמים ושינוי צבע.

אז מהו הסוד לשיניים לבנות לגמרי, אתם שואלים? ובכן, אין מדובר פה בגנטיקה, אלא ביישום של ציפוי שיניים. להלן מדריך מפורט על הפרוצדורה הכל כך פופולרית הזאת

Translate