ציפויי שיניים – למי זה מתאים?

כוכבי קולנוע, זמרים ודוגמנים רבים מתהדרים בחיוך מושלם ובוהק מלובן, אך רובם לא נולדו עם שיניים מושלמות. במרבית המקרים, הם עברו טיפול באמצעות ציפויי חרסינה – טיפול פופולרי שהפך עם הזמן לנגיש גם עבור מי שאינו משתכר כמו שחקן הוליוודי.

ציפויים מתאימים בדרך כלל למי שמעוניין לשפר את צבע השיניים, צורתן או את המראה החיצוני שלהן. במקרה של שיניים מוכתמות, כהות או בעלות גוון לא אחיד, שקשה מאוד לטפל בו באמצעות הלבנה רגילה, ציפויי השיניים יכולים לשנות את גוון השיניים באופן משמעותי. בשיניים קצרות, מחודדות או מסובבות ביחס לקשת, ניתן לעתים קרובות לפתור את הבעיה באמצעות ציפוי אסתטי המותאם לשיניים הסמוכות.

 

במקרים רבים, הטיפול באמצעות ציפויים יחסוך את הצורך לבצע יישור שיניים; ואילו במקרים אחרים, הוא יהווה טיפול משלים ליישור – למשל, כאשר השיניים קטנות ובמהלך היישור נפתחים ביניהן מרווחים. בנוסף, באמצעות ציפויי שיניים ניתן להשלים שיניים שבורות ושחוקות.

 

ציפויי שיניים מחומר מרוכב (קומפוזיט) בצבע השן הם האפשרות הנגישה ביותר. לרוב, ציפויים אלה מבוצעים בפגישה אחת ומחירם זול יחסית, אך חשוב לזכור שהם פחות עמידים לאורך זמן.

 

לעומתם, ציפויי שיניים מחרסינה יהיו לרוב אסתטיים יותר ויעניקו פתרון לטווח ארוך יותר. חשוב לדעת, כי לרוב, ביצוע ציפויי חרסינה דורש לפחות שני מפגשים במרפאה. בציפויי חרסינה קלאסיים, יש צורך להוריד כחצי מילימטר מעובי השן, על-מנת לפנות מקום לציפוי. ככל שהשיניים מסובבות או רחוקות ממקומן האידיאלי בקשת, כך נצטרך להוריד יותר חומר שן כדי “ליישר” את השיניים באמצעות הציפויים. לכן, לעתים קרובות נבצע קודם כל יישור שיניים, ורק לאחר מכן נשלים את המלאכה עם ציפוי אסתטי.

 

בשנים האחרונות הופיעו חומרים חדישים דוגמת e.max (פטנט של חברת Ivoclar), בעלי חוזק ואסתטיקה משופרים יחסית לחרסינה רגילה. חומרים אלה מאפשרים לייצר ציפויים דקים במיוחד, אשר אינם דורשים הסרת חומר שן לצורך הדבקתם. בעזרתם, אפשר להגיע לחיוך יפה ואסתטי מבלי לגרום לשיניים נזק בלתי-הפיך.

 

לפני ביצוע ציפויי שיניים, חשוב לוודא שהשיניים בריאות ואין בהן מוקדי עששת (“חורים”). בנוסף, חשוב לוודא שסביב השיניים אין דלקת חניכיים פעילה. במקרים שבהם השן עברה טיפול שורש ושינתה את צבעה כתוצאה מכך, ציפוי לא יצליח לרוב לספק את התוצאה האסתטית הרצויה, ובשן כזו עדיף לבצע כתר. בנוסף, ציפויים אלו מומלצים למטופלים הסובלים משחיקת שיניים.

 

חשוב לדעת כי בסיום הטיפול, שיניים עם ציפוי דורשות תחזוקה קפדנית יותר, ויש להקפיד על היגיינה טובה בבית ועל ביקורים סדירים אצל שיננית על מנת לשמר את התוצאה האסתטית לאורך זמן.

 

Translate