שחזור שיניים

מרגע בקיעת השיניים בפינו, אי שם בגיל חד ספרתי של שנים, נמצאות השיניים תחת מתקפה בלתי פוסקת מצד גורמים שונים – חיידקים, חומצות, עומסים מכניים וכו’. כאשר התחזוקה השוטפת וכן המערכת החיסונית של הגוף שלנו לא מצליחות לעמוד בפני המתקפה הזו – נפגעות שיניים במספר דרכים, שביניהן הרס של חומר השן.

 

“חורים” בהגדרה הם פגמים ברציפות החומר הקשה של השן – השכבה החיצונית “האמייל” ו\או השכבה הפנימית יותר “הדנטין”. למרות שהקונוטציה המידית של חור היא משהו שנגרם ע”י חיידקים, כואב במתוק וכו’ – ישנם מקרים בהם הפגמים האלה נוצרים כתוצאה מצחצוח יתר, שתייה מרובה של משקאות מתוקים\מוגזים\חמוצים וגורמים נוספים.

 

בבואנו לתקן את הפגמים שנוצרו בשיניים קיימות מספר אפשרויות טיפול אפשרויות, כאשר בחירת האופציה הנכונה מצריכה התחשבות בגורמים שהביאו להיווצרות הפגם, במצב בריאות הפה הכללי של המטופל, בדרישות האסתטיות והתפקודיות ולעיתים גם במצב הכלכלי של המטופל.

שחזורי שיניים מבוצעים בד”כ בשתי שיטות מעט שונות – שחזור ישיר ושחזור בלתי ישיר.

 

השחזורים הישירים הינם שחזורי שיניים שמבוצעים בפה המטופל ע”י הרופא, על כיסא הטיפולים. שחזורים אלה יכולים להיות לרוב מ2 חומרים עיקריים:

1. אמלגם – האמלגם הינה תרכובת מתכתית שעשויה בעיקר מכסף כספיתי. האמלגם נמצא בשימוש ברפואת השיניים עשרות רבות של שנים, זהו חומר פשוט, יעיל, עמיד, קל לשימוש, בעל תכונות הבולמות חיידקים. האמלגם מאפשר ביצוע שחזורים בכלל אזורי הפה, ללא צורך בהתחשבות ביובש או דאגה משחיקה. עם זאת לאמלגם ישנם מספר חסרונות מובהקים – האמלגם אינו אסתטי (צבעו כסוף-מבריק, ולאחר תקופה המתכת מתחמצנת והופכת לכהה), האמלגם דורש הכנה מסויימת של השן לצורך שמירה על עובי מינימלי של חומר השחזור ולעיתים אנו נדרשים להוריד חומר שן בריא, בשביל שנוכל לשחזר אם השן באמלגם. בנוסף, קיימת דעה רווחת כי לאמלגם יש השפעה שלילית על הבריאות הכללית, בעקבות “שחרור אדי כספית”, אך הדבר אינו מגובה על ידי מחקרים רפואיים פרופר.

 

2. קומפוזיט- בשמו האחר “סתימה לבנה”. זהו חומר מרוכב (כלומר, מורכב מרכיבים קטנים יותר), והוא מתקשה לאחר חשיפה לאור באורך גל מסוים – השפעול שלו מבוצע ע”י מנורה מיוחדת לאחר הנחתו. הקומפוזיט מספק תוצאות אסתטיות טובות עד מצויינות (בתלות בכישורי הרופא), עמידות טובה לכוחות לעיסה, אינו דורש לרוב הכנה נוספת של השן לצורך עמידות (לעיתים כן לצורך השגת תוצאה אסתטית יותר). עם זאת הקומפוזיט הינו חומר מאד “מפונק” – מכיוון והחומר עצמו אינו מסיס בנוזל, כל חשיפה של השחזור במהלך ההכנה שלו לרוק\מים\דם ואף הבל פה עלול לגרום לחוסר התקשות תקין (לא נצפה בעין, אך מתבטא בכשלון השחזור – נפילה, חדירת חיידקים והתפתחות חור מתחת לשחזור). כל מהלך ביצוע השחזור באמצעות קומפוזיט חייב להתבצע בצורה מאד מדויקת, הנחה בשלבים, הקשייה, בידוד מלא מנוזלים – אחרת ישנו כישלון של השחזור, התפתחות חור מתחת לשחזור צב שעלול להגיע אף עד כדי צורך בטיפול שורש, במידה ולא יתגלה בהקדם.

 

ברמה עקרונית ההבדל בין החומרים בהתוויות הוא בעיקר איזור בפה (קדמי – קומפוזיט), יכולת בידוד מרוק (שיניים אחוריות לסת תחתנה, במיוחד בגבול חניכיים כמעט בלתי אשרי לבודד על כן – אמלגם), מצב בריאות פה כללי (מטופל שאינו מתחזק, כמות רבה מאד של חורים, דלקת חניכיים חריפה וכו’ – מומלץ אמלגם איפה שניתן) וכן, כמובן, רצון המתרפא (ישנם אלה המסרבים בתוקף לשחזורים “לא אסתטיים”).

 

השחזורים הבלתי ישירים או בשמם האחר – מילואות (inlay/onlay) הינם שחזורים מעבדתיים – מבוצעים במעבדה דנטאלית מחרסינה\קומפוזיט (מעבדי)\זירקונים וחומרים אחרים לאחר לקיחת מידות שן המטופל בפה. הטיפול הנ”ל לרוב מבצע בשתי הישיבות (אלא אם קיימת מחרטה במרפאה). המילואות עדיפות במקרים מסויימים – בעיקר מקרים בהם ישנו הרס נרחב מאד של השן, אשר לא מצדיק ביצוע טיפול שורש וכתר, או מצבים בהם יש הרס בינוני-נרחב באיזור קשה לבידוד והמטופל מסרב בתוקף לביצוע שחזור אמלגם. עלות השחזורים האלה גבוהה יותר, בד”כ שווה לעלות של ביצוע כתר.

 

סוג נוסף של שחזורים שמבוצעים בשיתוף עם המעבדה הם – למינייט (חזיתיות חרסינה) אלה הן שכבות דקיקות של חרסינה שמטרתן לצפות את המשטח החיצוני של השיניים הקדמיות ולרוב מבוצעות לצרכים אסתטיים – שיפור מראה החיוך, תיקון צורת שיניים, לפעמים שינוי קל בגוון השיניים הקדמיות וכו’. הלמינייטס לרוב דורשים הסרה של שכבת חומר שן בריא לצורך התאמתן, מה שמאפשר למסך במעט את צבע השן במידת הצורך. עם כך, תיקונים רציניים לשיניים ששינו את צבען – בלתי אפשריים, ומקרים אלה דורשים ביצוע כתר. בנוסף, ביצוע ציפוי בודד באזור קדמי מקשה על התאמת צבע ברמה גבוהה מאד, ולכן לרוב מומלץ לבצע לפחות 2 למינייטס בשיניים סמוכות (או ביצוע למינייט בסמוך לכתר).

Translate