שיניים ביום אחד

טיפולי שיניים הינם בין הטיפולים ה”נדחים” ביותר בתחום הרפואה. פעמים רבות רק המחשבה על ביצוע ביקורת תקופתית מעביר צמרמורת ברוב האנשים, שלא לדבר על סדרת טיפולים ארוכה ומסובכת. לכן, לצערינו קיימת נטיה להתעלם מבעיות בחלל הפה, לפעמים עד להגעה למצב קיצוני ובלתי הפיך.

 

ואז נשאלת השאלה – האם קיימת אפשרות להקל על המטופל, לקצר את משך הטיפול, לצמצם את מספר הפגישות – במיוחד במקרים בהם יש צורך בטיפול נרחב?

 

הקדמה בתחום רפואת השיניים מנגישה לאוכלוסיית המטופלים טכנולוגיות ושיטות טיפוליות חדשניות, המאפשרות לקבל תוצאות מיידיות גם במקרים מורכבים יחסית:

 

1. השתלות עם העמסה מיידית – קיימות מרפאות המספקות טיפול מקיף של שיקום הפה באמצעות שתלים, אשר מציעות את הפתרון של גשר זמני מיידי, בעל אסתטיקה ויכולת תפקודית, במעמד ביצוע השתלים – בין אם להשלמת איזור מסויים ובין עם ביצוע שיקומי לסת שלמה (כולל העקירות של השיניים ההרוסות). טיפולים אלה לרוב יצריכו כמות שתלים שהיא מעט גבוה מהמינימלית, עקב הצורך ביצירת יציבות ראשונית לגשר – דבר שיאפשר גם תפקוד וגם ריפוי וקליטת השתלים עם אחוזי כשלון נמוכים יחסית.

 

למרות כל הנאמר לעיל – בסוף טיפול כזה מסופק למטופל רק השיקום הזמני ולכן עדיין יש צורך בהמשך ביקורות, תחזוקה וכן ביצוע השקום הקבוע לאחר פרק זמן סביר (בין 3 ל-6 חודשים).

 

2. חריטה במרפאה – יצירת כתרים וגשרים עד כה היו תהליך ארוך, מחולק למספר שלבים, אשר כלל שיתוף פעולה של הרופא והמעבדה הדנטלית. כאשר בפועל יצירת הכתרים, גשרים וכו’ היו באחריות המעבדה – אשר אליה העביר הרופא את המידות ומודלים של שיני המטופל, לאחר הכנתן לקבלת השיקום.

 

כיום, הודות לטכנולוגיות חדשות (כגון סריקה וחריטה) ניתן לבצע את כלל הטיפול, במקרים מסויימים, במרפאה עצמה – בזמן קצר יחסית. מרפאות העובדות בשיטה זו מאפשרות ביצוע הכנת השן, סריקה שלה, עיצוב וחריטת הכתר והדבקה שלו בטווח של מספר בודד של שעות, ולעיתים אף בזמן קצר יותר. עם זאת שיטות אלה אינן זולות, ומצריכות צוות מיומן ומקצועי בתחום הטכני.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

Translate