מהי אבנית בשן ואיך היא נוצרת?​

מהי אבנית בשן ואיך היא נוצרת?

אבנית בשיניים היא שכבת חומר הנדבקת לשיניים כתוצאה מהצטברות של בקטריות של מלח, זרחן וקלציום. האבנית יכולה להופיע על השיניים העליונות, התחתונות, הקדמיות והאחוריות כאשר היא נוטה להיווצר בעיקר בשיניים הקדמיות והתחתונות, במקום שבו יש מצבור של רוק והצטברות של שאריות מזון באזור.
ישנן לאבנית השלכות אסתטיות על נראות הפה, השפעה על הריחות וכמובן על בריאותו של הפה. הדרך הטובה ביותר לטפל בה היא מניעתה, וברגע שהיא מופיעה יש לגשת אל מרפאת השיניים ולבצע טיפול לניקוי האבנית.

מה קורה שמצטברת אבנית ולא מטפלים:

היווצרות של אבנית בשיניים, מביאה איתה תופעות של מראה אסתטי לא נעים, ריח רע מהפה והגברת הסיכוי להתפתחות מחלות חניכיים ועששות (חורים בשיניים). המראה האסתטי הלא נעים יכול להשפיע על הביטחון העצמי, החיוך ותחושת הנינוחות האישית. הלכה למעשה, השיניים ייראו עם שכבה עליהן, לרוב צהובות ויכולים להופיע גם כתמים חומים או צהובים בשל שתיית קפה ועישון. תופעה נוספת היא ריח רע מהפה, שנמצאת באזור עקב שמירה נחותה של היגיינת הפה. תופעה חמורה נוספת שבפני עצמה מחייבת את הטיפול באבנית היא הגדלת הסיכון למחלות חניכיים והופעת עששת, תופעה שיכולה להוביל לפגיעה בשיניים ואף בחניכיים.

יש צורך להגיע למרפאת השיניים לעשות ניקוי אבנית כל פרק זמן לפי הצטברות האבנית שנשתנה בין אדם לאדם בדרך כלל בין כל 3-6 חודשים.

אבנית בשיניים – טיפולים

הדרך הטובה ביותר לטפל באבנית בשיניים היא למנוע את ההיווצרות שלה. היגיינת פה נכונה אשר כוללת צחצוח שיניים לפחות פעמיים ביום יכולה לעזור, וכמובן שהצחצוח ייעשה כראוי. ישנם אנשים אשר חושבים כי ההליך החשוב ביותר בצחצוח הוא הנחת המשחה על השיניים אך למעשה אין זה כך. חשוב מאד לצחצח את השיניים שתי דקות בכל פעם, להקפיד לעבור על כל שן ולפנות את הלכלוך מכיוון החניכיים אל עבר מרכז חלל הפה. כמו כן מומלץ להוסיף צחצוח לאחר אכילת מזונות מתוקים או מזונות שנדבקים לשיניים. כמו כן, יש להוסיף לטיפול השגרתי גם שימוש בחוט דנטלי שמפנה ביסודיות את האבנית.
ברגע שנוצרה אבנית על השיניים ובכלל כל 3 עד 6 חודשים, יש לבצע טיפול שיננות במרפאת השיניים. ככלל, מומלץ לכל אחד להגיע לבדיקה אצל רופא השיניים לפחות אחת לחצי שנה ובעת הבדיקה תתקבל ההחלטה אם יש צורך לבצע טיפול בשיניים. אם המצב אינו מורכב ולא נגרם נזק לחניכיים ולשיניים, הטיפול יהיה פשוט יחסית. לרוב יסתיים בטיפול אחד בלבד ואף על פי שהוא לא נעים במיוחד, אין תחושת כאב בסופו ואפשר לתפקד כרגיל ביום זה. במקרה שנגרם נזק ע”י האבנית שהצטברה יהיה צורך לבחון את מצב השיניים והחניכיים ולקבל החלטה על דרך הטיפול הטובה ביותר.

באיזו תדירות מומלץ לעבור טיפול ניקוי אבנית 

ההמלצה הכללית היא לעבור טיפול אצל שיננית או רופא שיניים לפחות אחת לחצי שנה. התדירות המומלצת עשויה להשתנות בהתאם למצב הפה ולהמלצות השיננית או רופא השיניים.

Translate